14.10.2011 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní dotace

Sněmovna schválila zvýšení letošního rozpočtu ministerstva zemědělství o 1,1 miliardy korun přesunem prostředků z Pozemkového fondu. Pro vládní novelu, kterou nyní dostane k projednání Senát, hlasovali i poslanci opozice.
Původní předloha počítala s tím, že by na národní dotační zdroje bylo použito pouze 540 milionů korun; zbývajících 560 milionů korun mělo směřovat na Program rozvoje venkova. Sněmovní zemědělský výbor ale doporučil dát na dotace celou částku, neboť příští rok zřejmě bude na spolufinancování Programu rozvoje venkova dost peněz přímo ve státním rozpočtu.
Národní dotační programy počítají mimo jiné s podporou chovu prasat a drůbeže, musí je ale ještě schválit Evropská komise. Přesunuté finance by měly být využity také na programy odbahňování rybníků, příspěvek by mohli dostat i včelaři, osiváři a část peněz je určena do nákazového fondu.
Peníze z národních zdrojů určené na spolufinancování projektů, které jsou k dispozici v letošním rozpočtu, nestačí podle vlády na to, aby bylo možné čerpat peníze z evropských fondů v plném rozsahu. Z toho pak podle ministerstva zemědělství nastávají problémy s vyplácením nárokovaných dotací, které úřad poskytuje prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu.
Dalším důvodem zvýšení rozpočtu MZe je letošní nepříznivá situace na trhu s vepřovým a dlouhodobý pokles soběstačnosti ČR v jeho výrobě. Ministerstvem ustavená pracovní skupina začátkem roku vyhodnotila jako nejpřijatelnější možnost pomoci chovatelům prasat využití národních dotačních programů, konkrétně dotačního programu Nákazový fond.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down