13.02.2008 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je nejstarším hřebčínem na světě

Nabídka plemeníků obsahuje standardní nabídku hřebců.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem leží v Polabské nížině nedaleko Přelouče. Koně Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se v současné době chovají jednak přímo v Kladrubech, kde jsou bělouši, jednak ve Slatiňanech, kde mají vraníky. Základy hřebčína položil v roce 1563 císař Maxmilián II., který zde založil hřebčinec.
S rozpadem Rakouska - Uherska a vznikem Československého státu dolehly tyto změny i na kladrubský hřebčín. Rozpad monarchie měl negativní vliv na chov starokladrubských koní, vraníků obzvláště. Těsně po zániku monarchie vedl hřebčín MVDr. Josef Veselý, kterého po roce vystřídal plukovník Václav Wolf (1919 – 1925), se na dlouhých dvacet let správy ujal Ing. Jaroslav Matějček, který uchránil hřebčín hlavně v době 2. světové války. Těsně po válce ho na čtyři roky vystřídal významný chovatel Ing. Jindřich Steinitz. V letech 1949 až 1961 spravoval hřebčín velký hipolog Ing. Dr. František Lerche.
Pak následovali ředitelé, kteří vedli stále se zvětšující Státní plemenářský podnik – Václav Hynek (1961 až 1966), Ing. Josef Faltus (1967 až 1972), Ing. Josef Veleba (1973 až 1978), Ing. Antonín Seďa (1979 až 1989), Ing. Milan Šobr (1990 až 1991), rozdělení SPP nastalo za MVDr. Norberta Záliše (1992 až 2003) a obnova po tomto období za Ing. Milana Vítka (2003 až 2004).

Top driver awards
Kladrubští jezdci Petr Vozáb a Jiří Nesvačil junior zaujali za Českou republiku nejlepší umístění v celoroční soutěži jezdců spřežení Top driver awards. Jiří Nesvačil zaujímá se ziskem 41 bodů v první desítce osmou pozici, Petr Vozáb se v uplynulé sezóně opět propracoval mezi nejlepší světovou dvacítku a s 28 body obsadil 19. místo.

Plemenné knihy do Zámrsku
Počátkem ledna došlo k dohodě (a realizaci) mezi Národním hřebčínem v Kladrubech n. L. a Státním oblastním archivem v Zámrsku o převozu a uložení plemenných knih v archivu. O původní plemenné knihy z 16. až 18. století hřebčín přišel při velkém požáru v roce 1757. Další knihy byly zakládány a vedeny od konce 18. století, velká většina pochází ze 19. století. Jejich stav (hlavně desky a hřbety) nebyl dobrý, rovněž způsob uložení byl nevyhovující (i z hlediska mikroklima v místnostech), a tak došlo k jejich přemístění.
Uložení cenných dokumentů v archivu je dáno i zákonem, takže se sešly praktické úvahy s úředními nařízeními a plemenné knihy byly začátkem ledna převezeny do Zámrsku. V klimatizovaném depozitáři jim bude určitě lépe a až projdou patřičným ošetřením, budou k dispozici i v badatelně archivu.

Plemenní hřebci NH
Nabídka plemeníků obsahuje standardní nabídku hřebců, kteří jsou uvedeni jednak na webových stránkách hřebčína, jednak v aktualizovaném seznamu hřebců. Někteří starokladrubští plemeníci NH budou působit také v ZH Písek (vraník S Montana VII) a ZH Tlumačov (Gss Ravella XLI, S Rabia VIII a vraník Gss Paluba XL) a u E. Šimáčkové S Energica L. Comero bude ještě v roce 2008 působit v Hřebčíně Albertovec a v Kladrubech bude k dispozici písecký Fetyš. Pro klisny chovatelů welshských poníků je v hřebčíně stále v nabídce univerzální welsh sekce B Schönbrunn Landgraf, na letošní rok k němu ještě přibude pětiletý welsh mountain pony Ysselvliedťs Highflyer (ještě pro tento rok zapůjčený Svazem chovatelů welshských pony ČR z Nizozemska).
Majitelé klisen mohou v hřebčíně své klisny bez problémů ustájit, jestliže splní klasické veterinární podmínky, připouštěcí období začíná 1. března a končí 15. července.

První letošní hříbě Tříkrálová klisnička se narodila v kladrubském hřebčíně v neděli navečer. Jejím otcem je vynikající plemeník Sacramoso Eroica XLIII - osminásobný mistr ČR v soutěžích čtyřspřeží s Petrem Vozábem. Matkou je 247 Extracta (po F XI). Klisnička tedy náleží k rodině E, z těchto důvodů i její jméno by mělo začínat na toto písmeno, navíc by mělo pocházet ze Španělska. To proto, že současní starokladrubští koně byli vyšlechtěni na podkladě krve koní starošpanělských. Křtiny klisničky proběhnou po oba Velké jezdecké dny 21. a 28. června.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down