06.06.2007 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní ozdravovací program od IBR

Program byl zahájen v lednu 2006 za podpory Ministerstva zemědělství.

Za 16 měsíců realizace Národního ozdravovacího programu byl zaznamenán vyšší počet hospodářství prostých IBR (o 13 %) ve srovnání s počátkem roku 2006. V lednu 2006 bylo v ČR evidováno 22 % hospodářství prostých IBR. Nyní máme 35, 3 % hospodářství prostých IBR.
Stavy k 1. 5. 2007 byly následující – skot byl chován v 22 734 hospodářstvích v celkovém počtu 1 434 789 kusů skotu. Krav, jaloviček a jalovic bylo chováno v 17 008 hospodářstvích celkem 1 092 062 kusů. Býků pak bylo v 5 726 hospodářstvích celkem 342 727 kusů.
Příznivé výsledky dosavadního průběhu vyšetření potvrzují, že v řadě zejména drobných stád skotu nebyla při laboratorních testech zjištěna žádná pozitivní zvířata. Tato stáda se neozdravovala a po nezbytných závěrečných vyšetřeních byla převedena do hospodářství prostých. Na zvýšení procenta prostých stád mělo a ještě v roce 2007 bude mít vliv to, že v části testovaných stád byl zjištěn malý počet pozitivních zvířat. Část těchto stád skotu byla již ozdravena a zbývající stáda budou ozdravena do konce roku 2007 metodou bez vakcinace, která je rychlá a levná.
O prospěšnosti kroků proti IBR jsou přesvědčeni kromě Státní veterinární správy a Ministerstva zemědělství i sami chovatelé, což potvrdili i na setkání, které se za účelem zhodnocení dosavadního postupu uskutečnilo v uplynulém týdnu na Ministerstvu zemědělství.
Určitě lze po více než roce od zahájení Národního ozdravovacího programu od IBR uvést, že výsledky vstupních vyšetření ukázaly, že v ČR je příznivější nákazová situace, než se zpočátku předpokládalo. Podařilo se získat přehled o nákazové situaci a podařilo se zahájit ozdravování ve všech větších hospodářstvích. Za důležité lze považovat i to, že se chovatelé skotu i ti, kdo skotem obchodují, přesvědčili o nutnosti a prospěšnosti chovy ozdravovat.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down