26.04.2010 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní ozdravovací program od IBR

Nákazová situace IBR v Evropě

BSE se nadále intenzívně monitoruje. Důslednými opatřeními z hlediska zkrmování masokostních mouček bylo docíleno takového poklesu počtu případů, že evropská Komise mohla přikročit ke změnám evropské legislativy stran věku vyšetřovaného skotu. Některým státům již bylo povoleno posunout hranici vyšetřovaného skotu při porážce na normálních jatkách z 30 na 48 měsíců. Tento posun se týká i vyšetřování uhynulých zvířat. Bohužel pravidla jsou taková, že České republiky se tato příjemná změna zatím netýká. Jakmile situace u BSE nabrala mírnější kurz, přišla na řadu katarální horečka ovcí – bluetongue, která naši zemi neminula. Vzhledem k tomu, že se tato původně exotická nákaza silně rozšířila v západní, ale i střední Evropě, byla zavedena preventivní vakcinace. V současné době se vynořil další strašák v podobě Q horečky. Opatření proti této nákaze si již vyžádala nemalé úsilí, ale i finanční prostředky např. v Nizozemí. Na definování současné nákazové i chovatelské významnosti tohoto onemocnění v evropském rozměru si však musíme ještě počkat.

Nákazová situace u IBR v Evropě zůstala v roce 2009 beze změny. Žádný stát ani region se neposunul do kategorie úředně prostých, tedy nebyl zařazen do přílohy č. 2 rozhodnutí Komise 2004/558/ES. Proto nedošlo ani k teritoriálnímu rozšíření dodatečných garancí podle článku 10 směrnice Rady 64/432/EHS. V tomto období se nerozšířil ani počet států či regionů, kterým by Evropská komise schválila ozdravovací program. To znamená, nezměnila se ani příloha č. 1 RK 2004/558, v níž je uvedena Spolková republika Německo a Česká republika a dvě autonomní oblasti Itálie.

Státy(regiony) IBR prosté: Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Rakousko, Švýcarsko, provincie Bolzano v Itálii, kraje Horní Falcko a Horní Francko v Bavorsku v SRN. Tyto státy (regiony) jsou uvedeny (s výjimkou nečlenských států Norska a Švýcarska) v příloze č. 2 rozhodnutí Komise 2004/558/ES. Byly prohlášeny Evropskou komisí za oficiálně prosté a obdržely od ní dodatečné garance podle článku 10 směrnice Rady 64/432/EHS.
Státy se schváleným ozdravovacím programem od EK: Spolková republika Německo - všechny spolkové země s výjimkou krajů Horní Falcko a Horní Francko v Bavorsku, Česká republika – všechny kraje, Itálie – autonomní region Friuli Venezia Giulia a autonomní provincie Trento (severní Itálie). Podmínkou pro schválení programu je podle směrnice Rady 64/432/EHS povinný ozdravovací program, který daný stát zavede na administrativně vymezeném území. Výše uvedené státy (regiony) jsou uvedeny v příloze č. 1 rozhodnutí Komise 2004/558/ES. Obdržely od Evropské komise dodatečné garance podle článku 9 směrnice Rady 64/432/EHS.
Zdroj: SVS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down