22.10.2007 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní programy pro tlumení výskytu salmonel

Národní programy budou v příštích letech rozšířeny i na chovy prasat.

SVS kromě kontroly zdravotní nezávadnosti potravin živočišného původu vytváří takové podmínky pro chovatele, výrobce a zpracovatele, aby se svými produkty mohli obstát na našem domácím trhu i na trhu světovém.
Na základě bilaterální dohody s Německem a Rakouskem lze od 17. 10. 2007 s ohledem na na katarální horečku ovcí (bluetongue) obchodovat se skotem s těmito zeměmi.
Národní programy pro tlumení výskytu salmonel (ozdravné programy proti salmonelám) v chovech drůbeže budou v příštích letech rozšířeny i na chovy prasat. Dalším významným programem je Národní ozdravovací program na ozdravování našich chovů skotu od infekční bovinní rhinotrachetidy, neboli IBR. Za provádění tohoto Národního ozdravovacího programu zodpovídají chovatelé a dozor mají na starosti krajské veterinární správy a orgány Ministerstva zemědělství a samozřejmě i chovatelské svazy. Tento program může uspět právě nyní, kdy bylo dosaženo základního předpokladu, a tím je dokonalá a přesná evidence skotu v centrální evidenci a uplatňování současných veterinárních předpisů, které se týkají přemísťování zvířat.
Průběžně se vyšetřují hromadné úhyny drůbeže či volně žijících ptáků na aviární influenzu.
Od roku 1989 SVS organizuje účinnou vakcinaci lišek proti vzteklině. Poslední výskyt byl u lišek zaznamenán v roce 2002 a od roku 2004 byla naše republika uznána za zemi prostou této nebezpečné nákazy. S vakcinací v oblastech u hranic s Polskem a Slovenskem počítáme do té doby, dokud i tyto země nebudou prohlášeny za země prosté.
Dále probíhají cílené dozorové akce, např. akce Med, zaměřená na kvalitu mléčných výrobků či stále probíhající dozorová akce zaměřená na listerie.
Činnost státního veterinárního dozoru je velmi široká a je velmi dobře hodnocena i orgány EU, které ji pravidelně kontrolují.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down