01.07.2009 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky

25. - 28. 6., BVV Brno

Přes 40.000 návštěvníků přilákala výstava hospodářských zvířat, která se letos poprvé konala na brněnském výstavišti. Přesunula se sem z Přerova, kde se účast pohybovala obvykle kolem 35.000 osob.V Brně se představilo 220 vystavovatelů techniky, technologií, produktů i služeb pro zemědělství a dalších 180 chovatelů, kteří přivezli 530 hospodářských zvířat. Velký zájem vzbudily ochutnávky masa a mléčných výrobků stejně jako ukázky dojení krav a koz, střiže ovcí, spřádání vlny.
Zlaté medaile byly uděleny čtyřem exponátům: mobilní porážkové zařízení, kolový traktor, souprava na přepravu živých zvířat (viz níže) a doplňkové krmivo pro dojnice a býky. Veřejnost mohla na výstavě vybírat nejkrásnější dojnici - budoucí držitelku titul Miss kráva ČR 2009. Na hlasovacím lístku, který byl součástí vstupenky, nakonec nejvíc lidí označilo krávu Karkulka plemene Red holštýn z 1. zemědělské a.s. Chorušice na Mělnicku. Holštýnský skot je specializovaný na produkci mléka.

Evropskou premiéru měla na veletrhu souprava pro převoz živých hospodářských a exotických zvířat, která splňuje nejnovější předpisy Evropské unie z hlediska pohody zvířat.
Nákladní prostor je vybaven čidly snímajícími aktuální teplotu vzduchu a kamerami, které přenášejí obraz do kabiny vozu. Souprava je vybavena GPS navigací, která umožňuje zákazníkovi sledovat on-line přes webové rozhraní informace o vozidle.
Sedm tun vážící automobil s přívěsem v ceně kolem dvou milionů korun je určen především pro převoz chovných zvířat jako jsou koně, skot, prasata, ovce nebo kozy. Lze jej ale použít i na převoz divokých zvířat chovaných v zoologických zahradách, například klokany, kočkovité šelmy nebo opice.
Majitel zvířat tak přesně ví, kudy přepravce jel, kdy zvířata krmil a jestli dodržel přestávku. Při překročení povolené teploty se hlásí alarm řidiči i majiteli na určené telefonní číslo. Souprava získala na Národní výstavě zlatou medaili v kategorii stroje a zařízení pro živočišnou výrobu.
Do přívěsu s variantním vnitřním uspořádáním se vejdou asi tři až čtyři koně, není tedy určen na velkokapacitní převoz chovných zvířat. Přesto splňuje nejpřísnější předpisy EU, která platí pro velké přepravní zařízení. Je to jediná souprava svého druhu v Evropě.
26. 6. proběhlo na veletrhu celostátní zasedání výboru Zemědělského svazu ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down