Národní zemědělské dotace

V příštím roce bude zkrácen Nákazový fond, z něhož budou dotovány pouze dva programy zaměřené proti chorobám skotu.

Na národní agrární podpory poskytované podle zákona o zemědělství by mělo jít v příštím roce 1,29 miliardy korun, což je proti letošku pokles zhruba o čtvrtinu. Vyplývá to z návrhu, který ve středu projedná vláda. Ministerstvo zemědělství snížení zdůvodňuje tím, že v rozpočtu na příští rok nedostalo tolik peněz, kolik požadovalo. Část zdrojů z národních podpor chce použít na dorovnání přímých plateb, po němž rolníci volají především.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je to jen přendávání peněz z levé kapsy do pravé a bude se zemědělci lobovat za získání peněz na přímé platby z jiných zdrojů. Krácena má být v příštím roce řada národních dotačních programů. Výrazněji si polepší pouze potravináři, pro něž je určeno 310 milionů korun proti letošním 250 milionům.
O 200 milionů na 107 milionů korun má být v příštím roce zkrácen Nákazový fond, z něhož budou dotovány pouze dva programy zaměřené proti chorobám skotu. Výrazně omezena – ze 345 na 150 milionů zřejmě bude také podpora ozdravování polních a speciálních plodin. Na restrukturalizace ovocných sadů MZe navrhlo 75 milionů korun, o pětinu méně než loni.
Dále se mají snížit zdroje na pěstování energetických bylin a technického konopí, na udržování a zlepšování genetického potenciálu vybraných hospodářských zvířat, na genetické zdroje a na poradenství a vzdělávání. To má být v příštích letech podporováno hlavně z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Na stejné úrovni jako loni, tedy kolem 80 milionů korun, zřejmě zůstanou podpory včelařství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *