23.11.2007 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nárůst cen masa

Evropští výrobci společně reagují na další nárůst cen potravin.

Evropská zemědělská komise sleduje nárůst cen potravin, který se týká hlavně masa v porovnání k rostoucím cenám běžného spotřebitelského zboží, jakými jsou chléb a mléko. Experti prohlásili, že díky vysokým cenám obilnin vzrostly ceny krmiva a zemědělci budou brzy muset následovat tyto cenové změny, které se promítnou do konečných cen pro cílové spotřebitele. Zatím ještě nejsou patrné důsledky v navýšení cen pšenice. Klade se důraz zvláště na drůbež, která je většinou závislá na produkci obilí, odráží jeho ceny, které pak narůstají, stejně tak jako je tomu u cen vepřového.
Cena drůbeže na světových trzích je již o jednu třetinu vyšší než tomu bylo v předešlém roce. Cena pšenice značně vzrostla v meziroční období do srpna 2007 a cena kukuřice rovněž zvýšila. Jestliže budou přetrvávat vysoké ceny vstupních surovin, očekává Evropská komise působení těchto změn na ceny vepřového a hovězího masa po několik příštích měsíců. Očekává se, že by se cena vepřového masa mohla v roce 2008 navýšit o 30 procent a v případě hovězího masa by mohlo dojít k navýšení o 7 procent.
Tyto změny jsou odrazem liberální reformy z roku 2003, kdy zemědělci dostali zvláštní dotace pro jednotlivé sklizně. Zemědělci se musí přizpůsobit k situaci na trhu; je třeba sledovat vývoj trhu tak, aby došlo ke správným reakcím na probíhající změny.
MEAT International 2007(17)8:5.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down