15.07.2003 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náš jezdec na mistrovství světa v paradrezuře koní

Jednadvacetiletý Jan Rous z Kralic nad Oslavou se letos v září zúčastní v Belgii mistrovství světa v paradrezuře koní. V tomto jezdeckém odvětví soutěží handicapovaní jezdci na klasickém drezurním obdélníku, podle postižení jsou rozděleni do čtyř skupin.

Paradrezuře se v Kralicích věnuje Občanské sdružení Honzík, které letos slaví svoje roční narozeniny. Podle Jana Rouse je pojmenována i zdejší stáj. Stáj Honzík má v současné době čtyři koně, Jan Rous, který patří u nás mezi nejlepší handicapované drezurní jezdce, jezdí soutěže na čtrnáctiletém valachovi Karinovi.
Jan Rous se narodil jako zdravé dítě, ale ve třech letech onemocněl leukémií. Léčba na něm zanechala trvalé následky. Náročné léčebné kúry mu poškodily mozkové centrum, takže má mentální postižení a má poškozené oční nervy. Jan pracuje s koňmi řadu let. Od rodičů dostal koníka už v deseti letech. S trenérkou Hanou Mašovou se paradrezuře věnuje čtyři roky, z toho tři závodně. Jízdu na koni mu ztěžují problémy s koordinací pohybu a prostorovou orientací. Jan Rous ale i při svém těžkém postižení jezdí ty nejtěžší disciplíny. Pomáhá mu nejenom jeho trenérka, ale i jeho sportovní partner, valach Karino. Má speciální výcvik, řídí se hlasem trenérky a skvěle reaguje na pobídky. V Belgii budou mít všichni tři příležitost ukázat své schopnosti celému světu.
Zdroj: Právo

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down