14.03.2008 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naši zpracovatelé mají možnost vyvážet vepřové maso a výrobky z vepřového masa do USA

Vyplývá to z letošního únorového rozhodnutí amerického ministerstva zemědělství, které Státní veterinární zpráva ČR obdržela v těchto dnech.

Česká republika konečně získala od americké strany schválení vývozu vepřového masa a masných výrobků do USA. V ČR proběhla již v roce 2005, na základě žádosti SVS ČR, mise expertů úřadu Animal and Plant Health Inspection Service (APHIS) což je podřízená složka amerického Ministerstva zemědělství (United States Department of Agriculture -USDA). Cílem mise bylo vyhodnotit situaci v ČR vzhledem ke statutu České republiky jako země prosté vezikulární choroby prasat a posoudit situaci ohledně klasického moru prasat a na základě požadavku ČR umožnit vývoz vepřového masa a produktů z vepřového masa do USA.
Základními body, na které se tato mise zaměřila bylo včlenění kontrolních opatření EU do národní legislativy, identifikace zvířat, surveillance a kontrola přesunů, implementace evropské legislativy v praxi, a to na úrovni krajských veterinárních správ a na jejich inspektorátech. Dále inspektoři prověřovali nákazovou situaci u divokých prasat a pohotovostní plány a odpovědnost ve vztahu k požadavkům OIE (Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat) a ke kontrolním orgánům EU (Potravinovému a veterinárnímu úřadu - Food and Veterinary Office).

Vzhledem k tomu, že během této mise nebyla posouzena laboratorní diagnostika, návštěva expertů z USA za účelem posouzení této problematiky proběhla v následujícím roce 2006 a to ve Státním veterinárním ústavu v Praze a v Jihlavě.
Dále pak pravidelně každý rok probíhaly mise Food Safety and Inspection Service (FSIS) u českých závodů, které projevily zájem o vývoz do USA.

Americké Ministerstvo zemědělství (USDA) pak vyhodnocovalo poznatky zjištěné při těchto misích a na základě kladného hodnocení v lednu 2008 přistoupilo k jednání ohledně certifikátů, které musejí zásilky doprovázet. A v únoru letošního roku byly certifikáty schváleny. Od tohoto data může zatím jediný schválený podnik Maso Planá vyvážet vepřové maso a výrobky z něj USA. Další plánovaná kontrola FSIS je připravena na září tohoto roku.

Podle Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, lze toto americké rozhodnutí vnímat jako uznání prestiže a důvěryhodnosti státního veterinárního dozoru i úrovně českých zpracovatelů.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down