06.12.2010 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrh Bruselu k zemědělské politice

Pro ČR je návrh dvojznačný

Ve druhé polovině listopadu představila Evropská komise návrh reformy společné zemědělské politiky od roku 2014. Podle komise by za tři roky měl skončit současný systém zemědělských dotací. Tento systém diskriminuje farmáře z nových států EU. Z návrhu výkonného orgánu EU ale není doposud jasné, že účinně odstraní všechny současné nerovnosti.
Průměrná sazba dotací v evropské sedmadvacítce je v současné době 250 eur na hektar. Mezi starými a novými členskými státy existují velké rozdíly. Zatímco Řekové dostávají na dotacích až 500 eur na hektar, Lotyši pouze 100 eur. Průměrná dotace v ČR činí 410 až 430 eur na hektar.
Celkový rozpočet na zemědělství by se neměl po roce 2013 výrazně snižovat. EU chce být v budoucnu konkurenceschopná ve výrobě potravin a chce směřovat podporu na aktivní zemědělce. Jedním z největších problémů návrhu je nastavit strop na přímé platby velkým farmám. Tím by ale čeští zemědělci na novém systému dotací opět tratili. V rámci nového systému plateb chce Evropská komise zavést systém dvojvrstvé sazby. První základní sazba by mohla být pro všechny země stejná, druhá vrstva je doplňující podle podmínek dané země a podle hospodaření zemědělce.
Čeští zemědělci zásadně odmítají, aby byly platby do zemědělství výrazně kofinancovány z národních rozpočtů. Národní dotace musí mít jasná pravidla.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down