Návrh zákazu kožešinových farem

Poslanci ve sněmovně nedokončili úvodní kolo projednávání návrhu na zákaz kožešinových farem. Farmy by měly podle předlohy skončit do roku 2019.

Vlastníci farem by mohli žádat kompenzace od státu. Náklady na kompenzace se odhadují na 11 až 17 milionů korun. Kdy se poslanci k novele zákona na ochranu zvířat proti týrání vrátí, není jasné. Novela bude čelit návrhu na zamítnutí již v prvním čtení.

Předloha by zakázala chov a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin. Netýkala by se chovu králíků a nutrií. Zákaz platí v deseti evropských zemích, v některých přímý, v jiných nepřímý. Jejich požadavky jsou tak přísné, že se nevyplatí zvířata chovat. Novelu podepsalo padesát poslanců, tedy čtvrtina členů dolní komory. V České republice je devět farem aktivních. Nejčastěji se chovají norci a lišky. Ročně je zpracováno přibližně 20 000 kožešin. Počet farem se dlouhodobě snižuje. V roce 2000 bylo na našem území 26 farem.

Členové sněmovního zemědělského výboru loni na podzim uvedli, že podmínky pro chovy kožešinových zvířat by se měnit neměly. Tento výbor by se měl novelou zabývat, pokud by dolní komora její zamítnutí v úvodním kole neschválila.*

Zdroj:www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *