17.07.2015 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Navýšení dotací na ozdravení chovů

Chovatelé obdrží na ozdravení chovů prasat z nákazového fondu 720 milionů korun. Ministerstvo zemědělství navýšilo peníze ve fondu, který je určený i pro chovatele drůbeže, na 1,1 miliardy korun. Letos poprvé si budou moci chovatelé zažádat o náhradu všech nákladů spojených s dezinfekcí, deratizací, ošetřením vody nebo na laboratorní vyšetření. Dalších 143 milionů korun dostanou chovatelé na welfare prasat a 473 milionů na welfare dojnic.

 Přibližně 720 milionů korun z fondu obdrží chovatelé prasat, což je historicky nejvíce z tohoto programu, který trvá již pět let. To je maximum, které nám povoluje Evropská unie. Chovatelé získali loni z fondu prasat 577 milionů korun. Zbytek peněz z fondu je určený pro chovatele drůbeže. Chovatelé dojnic mohou žádat i o dotaci na citlivé komodity, letos v hodnotě 1,36 miliardy korun. Letos je v Programu rozvoje venkova připraveno na welfare 473 milionů Kč. Tři čtvrtiny těchto peněz jsou z evropských zdrojů, zbytek z českého rozpočtu. Příspěvek se může využít například na zvětšení prostoru ve stájích nebo na výběhy pro březí krávy.
Ministerstvo již dříve upozornilo na větší podporu pro chovatele prasat,
kteří si tak mohou část nákladů odečíst. Vepřové maso se podle Zemědělského svazu ČR prodává pod výrobní cenou, klesá i výkupní cena mléka. Další dotační titul vypíše stát na podporu pěstování bílkovinných plodin, tj. na pěstování hrachu, bobu, sóji, lupiny, jetele, vojtěšky a jejich směsí s obilovinami. Každý rok až do roku 2020 by z něj měli zemědělci získat 456 milionů korun, podpora ale bude provázaná právě s živočišnou výrobou.
V loňském roce byl fond, který mohou zemědělci použít např. v boji proti respiračním onemocněním prasat
nebo proti salmonelám u drůbeže, navýšen z plánovaných 621 milionů na 921 milionů korun.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down