02.12.2004 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nebojte se moru z ovaru

Čas od času se objevující obavy z klasického moru prasat se u nás nenaplňují, a ani proto není důvodu mít strach z vepřového.

Toto nebezpečné virové onemocnění ohrožuje pouze prasata, samozřejmě jak domácí tak divoká, člověka však nikoli. Propuklo-li by v chovech domácích prasat, znamenalo by to však pro chovatele obrovské ztráty, neboť v rámci zdolávacích opatření je jedinou účinnou zbraní celý chov zlikvidovat. Nicméně chovateli pak přináleží ze zákona plná náhrada za ztrátu zvířat.
Virus klasického moru prasat byl u nás zjištěn u černé zvěře naposledy v listopadu 1999. Pro úplnost uvádíme, že v chovech domácích prasat řádil mor naposledy v roce 1997.
Jelikož se klasický mor prasat stále vyskytuje na území našich sousedů na Slovensku, kde se vyskytuje stále a měli velké potíže v loňském i letošním roce, nebere Státní veterinární správa ČR tuto nákazu na lehkou váhu.
Preventivní opatření spočívající ve veterinární prohlídce včetně zástřelného a v laboratorním vyšetření stála od počátku devadesátých let do 1999 zhruba 30 milionů korun, zatímco odškodné v chovech, kde mor propukl, přišlo na téměř šestinásobek (172 milionů). Uvedená čísla ukazují, že opatření, jimiž se zabránilo vzniku mnoha dalších ohnisek, se rozhodně vyplatila.
Dnes je situace taková, že Státní veterinární správa organizuje monitoring, tj. vyšetřování všech uhynulých kusů černé zvěře v potenciálních lokalitách výskytu. Hradí i vyšetřování stanoveného procenta odlovených divočáků a od roku 2000 tato částka činí okolo jednoho milionu korun ročně.
Takto utracené částky mají velký smysl – jedině na základě důsledného a důvěryhodného monitoringu klasického moru prasat mohou naši chovatelé uplatňovat jak vepřové, tak jatečná prasata na komunitárním trhu – trhu EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down