Nechte část půdy ladem, jinak dostanete menší dotace

Chystaná reforma má od roku 2014 sjednotit dotace pro zemědělce v celé Evropské unii (s výjimkou Rumunska a Bulharska)

Podle připravované dotační politiky od roku 2014 na příštích sedm let by farmáři měli dostat třicet procent přímých dotací, pouze když splní ekologické podmínky.
Unie v nejbližších týdnech určí obecné podmínky, na jednotlivých státech pak bude, aby si prospěšné podmínky nastavily. Toho chce využít české ministerstvo životního prostředí a evropské podmínky ještě zpřísnit. O tom ale nechtějí slyšet zemědělci. Proti je i ministerstvo zemědělství.
Evropská unie má tři základní požadavky: 1) farmáři mají střídat plodiny (nejméně tři) 2) v každém zemědělském podniku mají být na nějaké části půdy travní porosty 3) pět (později sedm) procent obhospodařované půdy má být zcela ponecháno ladem na meze či remízky.
 
Ministerstvo životního prostředí ale navíc žádá, aby čeští zemědělci dodržovali další, tuzemské podmínky. Třeba rozčlenit rozsáhlé lány na menší tím, že velikost pole by byla omezena 30 ha s maximální šířkou 300 metrů.Dále chce české farmáře přimět, k tomu aby obnovili rozsáhlejší chov dobytka a hnojili kravskou mrvou. Od dotací by měly navíc být odstřiženy podniky, které pěstují energetické plodiny, jako je řepka.
Chystaná reforma má od roku 2014 sjednotit dotace pro zemědělce v celé Evropské unii (s výjimkou Rumunska a Bulharska). Nově by tak na jeden hektar zemědělské půdy mělo připadnout v průměru 270 eur (zhruba 6800 korun). Za sedm let by se na dotacích do zemědělství a venkova mělo Evropské unii celkem vyplatit 435,5 miliardy eur.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *