15.04.2002 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Něco za něco

Farmář Arie Jangeneel z Villamete Valley v Oregonu se rozhodl vytěžit ze svého holštýnského stáda maximum. Za to jim však také maximum poskytuje – jeho dojnice mají k dispozici patnáct speciálně vyprojektovaných vodních lůžek. „Nepochybujte o tom, je to pro ně lepší a dávají podle toho i spoustu mléka," vysvětluje Jangeneel sousedům, kteří nevěřícně kroutí hlavou.

V každém lůžku je asi 86 litrů vody, krytých shora pevnou vrstvou gumy, která odolává hranám paznehtů a spolehlivě unese téměř sedmimetrákového přežvýkavce. Dvaatřicetiletý farmář je výsledky experimentu tak nadšen, že se rozhodl doobjednat z Evropy dalších 80 postelí. Počet zvířat ve stádě je však čítá 1800 kusů.
„Dojivost moderních plemen už je vyšněrována na maximum a tak k dalšímu vzestupu musíte udělat něco rázného,“ říká Jangeneel. V Británii a Nizozemsku se vodní lůžka v chovu dojnic užívají už téměř deset let, tvrdí. Ve Spojených státech probíhají třetím rokem experimenty ještě na několika dalších farmách.
„Zvýšení dojivosti při takovém ustájení jsou zřejmé, i když zatím nejde o nějaká výrazná čísla,“ podotýká k novému trendu Mike Gamroth, specialista z Oregonské státní univerzity.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down