04.09.2007 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedostatek vepřového masa v Číně

Vývoz masa z Číny výrazně převyšuje dovoz.

Nedostatek vepřového masa v Číně, který se významně podílel na růstu čínské inflace na desetileté maximum, se podstatně nevyřeší do druhého čtvrtletí příštího roku.
Je potřeba vyčkat, až se populace prasat v Číně obnoví, uvedla Státní komise pro rozvoj a reformy.
Čínská inflace spotřebitelských cen v červenci vzrostla na desetileté maximum 5,6 procenta kvůli cenám potravin. Vedle nedostatku vepřového masa se projevil i důsledek záplav. Populace prasat v Číně klesla proti minulému roku o desetinu, kvůli nezvykle rozsáhlému šíření viru reprodukčního a respiračního syndromu prasat.
Počet prasnic na konci června meziročně klesl o sedm procent (trvá zhruba 18 měsíců, než se odchovají nové prasnice, od nichž budou nová selata). Vláda by mohla pomoci stabilizovat ceny. Inflace v krátké době ale neklesne pod tři procenta stanovená jako strop centrální bankou.
Nedostatek vepřového masa v Číně zvýšil i potřebu dovozu a odrazilo se to i v cenách vepřového na burze v Chicagu. Americký producent masa Smithfield Foods Inc. minulý měsíc oznámil, že dodá vepřové nezjištěné čínské obchodní společnosti.
Za prvních sedm měsíců roku Čína dovezla 30.000 tun vepřového masa, ale vyvezla 95.000 tun. Za celý minulý rok země dovezla 24.000 tun a export dosáhl 270.000 tun. Cena vepřového, která tvoří čtyři procenta čínského koše spotřebitelských cen, se minulý měsíc meziročně zvýšila o 70,3 procenta.
Země zavedla rozsáhlý program vakcinace a pobídek pro farmáře, aby výskyt PRRS dostala pod kontrolu. Reprodukční a respirační syndrom se v Číně začal šířit v květnu minulého roku.
Ceny potravin tvoří v čínské spotřebitelské inflaci třetinu. V červenci se proti stejnému měsíci minulého roku zvýšily o 15,4 procenta. Maso ale podražilo o 45,2 procenta a ceny vajec vzrostly o 30,6 procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down