Nejlepší medy se utkají v Brně

V brněnských Lužánkách se 17. - 18. září včelaři zúčastní soutěže o titul Med roku 2016. Všem soutěžícím z České a Slovenské republiky budou v rámci soutěže zdarma provedeny laboratorní rozbory medu. Výherci se navíc dočkají propagace a hodnotných cen. Uzávěrka soutěže je 31. srpna 2016.

Hlavním smyslem akce organizované Pracovní společností nástavkových včelařů, z. s., (PSNV-CZ) je přiblížení oboru včelařství široké veřejnosti. Soutěž zároveň pomáhá zlepšovat povědomí o kvalitě domácích včelích produktů a propaguje prodej medu ze dvora – od včelaře přímo ke koncovému spotřebiteli. Stejně jako v loni i letos se akce uskuteční za finanční podpory Ministerstva zemědělství.

Soutěží se ve čtyřech hlavních kategoriích – květové medy, medovicové medy, nejlepší design medu a hodnocení veřejnosti. Do soutěže ale postoupí pouze ty vzorky medu, které vyhoví parametru normy Český med a vyhlášce č. 76/2003 Sb.

Medy splňující kvalitativní předpoklady dále poslouží k degustaci veřejností a odbornou porotou. „Výhry v loňském ročníku si vážíme, cenu pro vítěze, repliku prvního medometu, dokonce používáme s dětmi při vytáčení. Vítězství nám pomohlo i při propagaci, často přicházejí lidé a ptají se po medu, který jim při soutěži chutnal,“ pochvaluje si Dagmar Šormová z pražského spolku Hradčanské včely. Podmínky soutěže včetně programu a přihlašovacího formuláře najdete na stránkách www.medroku.cz.

Výstavní část akce Med roku 2016 bude nejen přehlídkou sladkých chutí ale také pastvou pro oko. K vidění bude celá barevná škála medů od světle zelenkavých přes zlaté až po asfaltově černé, různé druhy obalů a v neposlední řadě nápadité etikety: „Šlo nám také o to, aby si včelař uvědomil, jak může výběrem sklenice a etikety zvýšit atraktivnost svého medu. Lidé se stále častěji shánějí po medu přímo od včelaře, věří jeho kvalitě. Na každém včelaři je, zda zaujme i estetickým balením,“ říká Mgr. Zdeňka Cutáková, organizátorka soutěže z PSNV-CZ a dodává: „Srdečně zveme nejenom včelaře, ale i rodiny s dětmi, pro které bude v neděli připraven bohatý program. Těšit se můžete na ochutnávku medů, zdobení medových perníčků, odlévání svíček, řízené degustace druhových medů a přednášky o využití včelích produktů pro lidské zdraví.“

*

Kontaktní osoby:

Mgr. Zdeňka Cutáková, 733 779 021, zdenka.cutakova@psnv.cz

Ing. Petr Texl, ředitel kanceláře PSNV-CZ, z. s., 728 171 375,  reditel@psnv.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *