30.04.2002 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejvíc moří včely člověk

Penibacillus larvae larvae, který způsobuje mor včelího plodu je úplný břídil vedle několika nezodpovědných jedinců, kteří nepoučitelně stříkali řepku takovým způsobem, že v okolí polí otrávili všechna včelstva.

Letošní jaro se opět na několika místech naší republiky opakuje situace z minulých jar, kdy se na česnech úlů vrství umírající otrávené včely. Původcem jsou podle předběžných šetření ti, kdo použili na postřiky polí prostředky buď zakázané, nebo v rozporu s návodem. S touto situací mohou samy orgány veterinárního dozoru těžko něco dělat. Letos v podstatě nově v tomto případě Státní veterinární správa úzce spolupracuje se Státní rostlinolékařskou správou. Není-li na první pohled jasné, že jde o otravu, může státní veterinář zajistit laboratorní vyšetření otrávených včel, aby bylo možné určit prostředek, kterým byly včely otráveny, a to za účelem dalšího šetření. To je ale těžké vést, když se nedá včel zeptat, kde až létaly.
Zde lze jen stále apelovat na zemědělce, že jejich podnikatelská činnost neprobíhá ve vzduchoprázdnu, ale, že může mít nežádoucí vliv i na ty živočichy, jejichž pomoci se mnohdy dovolává. Pomoci včel opylovačů.
Státní veterinární správa sleduje samozřejmě i nebezpečná onemocnění včel a podniká proti nim potřebné kroky. Ať už jde o nebezpečnou varroázu, která v současné době nepředstavuje velké nebezpečí nebo o mor včelího plodu, jehož ohnisek za poslední léta dvakrát až třikrát přibylo.
Mít jen zdravé chovy včel stojí velké úsilí i nemalé peníze, proto je škoda, když dojde ke zcela zbytečnému hubení včelstev.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down