Nejvíce krav se chová na jihu Čech

Nejvíce telat, jalovic, krav a býků v zemi lze vidět na jihočeských pastvinách. Tamní zemědělci letos v prvním pololetí chovali 213.230 kusů skotu. Prim farmáři drží i v samostatné kategorii počtu chovaných krav.

S celkovou produkcí mléka se sice díky množství kusů dostaly na třetí pozici, ale s denní užitkovostí skončily mezi kraji na předposledním místě. Horší užitkovost měly krávy už jen na Karlovarsku. Na jatka Jihočeši dodávají nejtěžší býky v zemi, mohou je tak lépe zpeněžit. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a zjištění ČTK.
Počet skotu v Jihočeském kraji ke konci pololetí meziročně poklesl o 3789 kusů na 213.230, tedy o 1,7 procenta. Za jihočeské chovatele se podle statistiků řadí vysočinští a plzeňští. Nejméně dobytka chovali v Ústeckém kraji. Počet skotu se meziročně zvýšil jen v Plzeňském a Jihomoravském kraji.
První místo si zemědělci z jihu drží v počtu chovaných krav, ČSÚ jich v pololetí napočítal 85.252, což je o 2292 méně než loni v tomto období. Díky počtu jihočeské dojnice obsadily třetí místo v zemi ve výrobě mléka – dodaly ho na trh 1,595.650 hektolitrů. Předběhly je vysočinské a středočeské dojince. Průměrná denní dojivost je ale mezi kraji řadí až na předposlední místo. Podle ČSÚ denně nadojily jen 18,45 litru, průměr v zemi je přitom 20,52 litru. Nejlepší užitkovost měly dojnice ze Zlínska – 22,28 litru. 
V Mlékařském družstvu Jih se na nižší užitkovosti jihočeských krav může podílet pád cen mléka a růst cen krmiv. Od ledna cena mléka klesla o zhruba korunu až 1,40 Kč za litr. To zemědělce nutí, aby sáhli do nákladů. Souběžně se zvedly ceny sóji a řepkových pokrutin, které se používají do krmných směsí, a spotřeba jádra pro výrobu mléka je rozhodující. Výkupní ceny mléka jsou v Česku rozdílné, tvoří je 39 mlékáren podle svého sortimentu výrobků a jejich uplatnění na trhu.
Jihočeští farmáři hrají prim i v počtu narozených telat. Na svět jich přišlo za první pololetí 47.140, což je meziročně o 974 kusů méně. Jejich počty se mírně zvýšily jen ve čtyřech krajích, jinde klesly.
Z jihu Čech putovalo na jatka druhé největší množství skotu v zemi – 21.453 kusů. Býci dosahovali největší hmotnosti – přes 522 kilogramů. Přes 20 procent jatečných býků z jihu Čech vyvážíme na jatka do Rakouska. Hovězí tam mohou lépe zpeněžit.
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *