Nejvíce skotu v ČR chovají zemědělci na vysočině

Loni byl chov skotu ještě rozšířen a k letošnímu 1. dubnu bylo ve stájích napočítáno 219 364 dobytčat. Na druhém místě jsou chovatelé skotu na jihu Čech. Podle soupisu hospodářských zvířat Českého statistického úřadu vzrostly v posledním roce na Vysočině také počty prasat, ovcí, koz, koní a drůbeže.

Hospodářských zvířat, kromě prasat, přibylo od loňského do letošního dubna v celé republice. Na vysočině byl zaznamenán u živočišné výroby nadprůměrný nárůst, například počty prasat vzrostly o 2,3 procenta na 253 451 kusů, více prasat bylo zaznamenáno pouze ve Středočeském kraji. V celé republice chov prasat meziročně klesl o 3,6 procenta na 1,56 milionu kusů.
Na vysočině vzrostl za poslední rok stav skotu o 2,8 procenta, v zemědělských podnicích přibylo 5873 kusů hovězího dobytka. K 1. dubnu měla stáda skotu v ČR 1,407 milionu kusů, od loňského roku se rozrostla o 2,4 procenta. Z celkového počtu skotu žije na vysočině téměř 16 procent dobytčat.

Přestože od loňského dubna vzrostl počet drůbeže na vysočině téměř o 24 procent na 615 745 kusů, spadá vysočina mezi pět krajů s nejmenší intenzitou chovu.
Za poslední rok se na vysočině po loňském poklesu znovu rozrostla stáda ovcí a koz. Farmáři chovali k letošnímu 1. dubnu 15 816 ovcí a 2795 koz. Stavy koní v Kraji Vysočina se pohybují okolo 1500.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *