09.01.2003 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Někdo zřejmě zastřelil rysa sledovaného vysílačkou

Zoolog šumavského národního parku našel minulý týden u Kašperských Hor na Klatovsku samce chráněného rysa ostrovida, kterého zřejmě někdo zastřelil. Pracovníci parku sledovali zvíře od předloňského března pomocí vysílačky umístěné na obojku. Případem se zabývá policie.

Zoologové díky vysílačce získávali cenné informace o jeho životě a zejména pohybu. Jeden z nich našel rysa poté, co zjistil, že už dva dny přicházejí signály z vysílačky ze stejného místa. Zvíře leželo uvnitř parku, asi 200 metrů od jeho hranic.
„Příčinu úmrtí přesně určí pitva, je ale velmi pravděpodobné, že zvíře někdo zastřelil, i když stopy po vstřelu nejsou patrné. Byl to samec v plné síle a není příliš reálné, že by ho při potyčce zabil například rozzuřený kanec,“ řekl mluvčí národního parku Zdeněk Kantořík.
Po umělém vysazení na začátku 80. let žije nyní na území šumavského národního parku 30 až 35 rysů. Tento stav je podle mluvčího dostatečný pro rovnováhu v parku. Rysi si poměrně úzkostlivě střeží své teritorium, proto zejména mladí samci občas vyhledávají území mimo park, kde loví zvěř, čímž jsou trnem v oku myslivcům. Podle mluvčího se před časem uvažovalo o tom, že mimo park se bude povolovat přísně regulovaný odstřel rysů, tento návrh ale neprošel.
Zoologové na území šumavského parku sledovali vysílačkami dva rysy. Obojek s vysílačkou šumavští ochránci přírody nyní připevní jinému rysovi.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down