Některé potraviny z Číny mohou do EU

Nedostatečná veterinární kontrola způsobila, že Čína nesměla s určitými výjimkami od ledna 2002 do unie dovážet některé živočišné produkty. Komise pozastavila dovoz živočišných produktů z Číny poté, co v nich objevila zbytky léčiv. Nyní Evropská unie režim dovozu některých čínských živočišných produktů uvolnila.

Podle sdělení Evropské komise se čínské veterinární standardy výrazně zlepšily a země tak bude nyní moci zásobovat EU například krevetami, medem, králičím masem nebo rybami z umělého chovu. Režim byl již dříve uvolněn pro dovoz mořských ryb, střívek, surimi (rybího masa zpracovaného na kaši, ochuceného a formovaného do různých tvarů) a raků.
Výrobky pocházející z Číny však budou muset být od nynějška vybaveny certifikátem prokazujícím, že vyhovují přísným evropským normám. Osvědčení budou vydávat místní úřady.
Komise však zůstává opatrná, pokud jde o bezpečnost kuřecího a ostatního drůbežího masa pocházejícího z Číny. A to zejména po té, co se ve východní Asii nedávno znovu vyskytly případy ptačí chřipky. Nová ohniska se objevila v Thajsku, Číně a ve Vietnamu. Unie zatím nezamýšlí povolit ani dovoz vepřového nebo hovězího masa a mléčných výrobků kvůli výskytu kulhavky a slintavky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *