16.12.2003 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Někteří farmáři pokračují v přímém prodeji vepřového

Proti nízké výkupní ceně prasat začali bojovat někteří chovatelé tím, že již zahájili prodej vepřových půlek přímo lidem. Maso však na rozdíl od Centroodbytu, jehož zástupci prodávali vepřové půlky v Jihlavě přímo z nákladního auta, zpracovávají kvalifikovaní řezníci a farmáři vepřové půlky prodávají na místech, která splňují veterinární požadavky.

K přímému prodeji vepřového zákazníkům přistoupili například farmáři na Pardubicku. Porážku jim zajišťují většinou drobní řezníci, kteří k tomu mají oprávnění. Regionální agrární komora dokonce nabízí spotřebitelům "informační servis" o místech tohoto nákupu, který pomáhá hlavně drobným zemědělcům. Půlky vepřového dále přímo prodává Statek Uhersko. Při ceně 45 korun za kilo zákazníci podle představitelů farmy ušetří asi 30 procent z ceny proti nákupu stejného množství naporcovaného masa v obchodech.
Zemědělské družstvo v Okříškách chce zahájit přímý prodej zítra. Podle předsedy družstva Františka Haláska včera zapisovali objednávky, dneska poráží a zítra budou prodávat. Družstvo nabízí jatečně opracované půlky, kilogram za 40 korun. K přímému prodeji zřejmě přistoupí i další podniky, ale nechtějí o tom informovat sdělovací prostředky, protože mají obavy z přísnějších veterinárních kontrol.
Na rozdíl od skotu je domácí porážka prasat povolená, chovatel musí mít jen povolení Státní veterinární správy.
K přímému prodeji vyzvalo chovatele odbytové družstvo Centroodbyt, protože drtivá většina masokombinátů nepřistoupila na jeho požadavek zvýšit výkupní cenu prasat na 30 korun za kilogram.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down