17.04.2002 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nelegální obchod se psy je výnosný

Výrazný nárůst zaznamenal v posledních letech nelegální vývoz psů do zahraničí. Obchod se psy vynáší překupníkům v ČR desítky miliónů korun ročně. Potřebné doklady přitom podvodníci falšují na běžných barevných kopírkách.

Podle představitelů Českomoravské kynologické unie velká část získaných financí končí v kapsách obchodníků, kteří porušují profesní předpisy a někdy i zákony. Hlavní díl viny nesou také celníci, kteří podobné vývozce nedostatečně kontrolují.
„Problém je v tom, že poptávka v zahraničí stoupá a finanční kurs je výhodný,“ řekl Jiří Dousek z Ústřední komise na ochranu zvířat, a dále upozornil na to, že rovněž sílí poptávka po jiných zvířatech. Loni bylo oficiálně vyvezeno zhruba 2800 psů. Odborníci však odhadují, že toto číslo odpovídá jen desetině toho, co obchodníci ve skutečnosti do ciziny prodali.
Chovatel registrovaný kynologickou unií smí ze své stanice vyvézt do zahraničí libovolný počet zvířat, z cizího vrhu pak pouze jednoho psa do roka. Mnozí obchodníci tuto povinnost obcházejí, shánějí psy pomocí inzerátů a doklady falšují.
„Některá štěňata mohou stát i pětadvacet tisíc,“ říká mluvčí kynologické unie Vladimíra Tichá. Při nelegálním vývozu cena prudce klesá - přibližně na polovinu. I tak se odhaduje, že si někteří obchodníci mohou přijít ročně až na 150 miliónů korun.
Snaha vydělat rychle peníze přitom podle Douska stále častěji vede k tomu, že jsou zvířata vystavena týrání. Jako například některé formy výcviku slepeckých psů - jejich cena obvykle přesahuje sto tisíc korun. Podnikatelé užívají brutální výcvikové metody proto, aby si zvířata rychleji osvojila potřebné povely.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down