27.11.2008 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Německé město Hameln, dějiště Krysaře, znovu ohroženo krysami

Invazí hlodavců trpí především nová obytná zóna

Německé město Hameln v Dolním Sasku, které podle středověké legendy osvobodil od tíživé záplavy krys potulný hráč na píšťalu, má v současnosti znovu obdobné problémy. Okrajové části tohoto menšího města v severozápadní části země opět zaplavili potkani a krysy a městská správa neví, jak se jich zbavit: krysař s magickou píšťalou v současnosti není k dispozici a rozmístění jedu si občané nepřejí.
Invazí nebezpečných a velmi množivých hlodavců trpí především nová obytná zóna, vybudovaná poblíž městské zahrádkářské kolonie u okraje města. Součástí zahrádkářské kolonie je ale i skládka organického odpadu, kde se potkani usídlili a přemnožili. Deratizátoři doporučují rozmístění jedů v kolonii, zahrádkáři to však odmítají a úřady nemají pravomoc jejich nesouhlas překonat.
Město tak znovu čeká na svého krysaře, který by je "zázračně" osvobodil od pohromy. Podle pověsti datované k roku 1284 přišel do Hamelnu potulný krysař a slíbil městským radním, že je za značnou odměnu krys zbaví. Radní souhlasili, ale když krysař hrou na píšťalu vylákal všechny hlodavce z města a utopil je v řece Weseře, městská rada došla k závěru, že už je zbytečné mu platit. Krysař odešel a po čase se vrátil vykonat pomstu. V době, kdy byli měšťané na bohoslužbách, odlákal zvukem své píšťaly jejich děti. V závěru už se verze pověsti liší: podle jedné děti rovněž utopil, podle další je zavřel v jeskyni nebo vrátil až poté, co město zaplatilo. Klasická verze, kterou zpopularizovali pohádkáři bratři Grimmové, však končí tragicky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down