14.11.2001 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nenechme se deptat inspekcemi z EU

Všechny kandidátské země usilující o vstup do EU včetně naší republiky cílevědomě implementují evropskou veterinární legislativu. Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, však nevidí důvod proč by se kandidátské země měly nechat deptat referenčním datem 1.1. 2003, když je dnes jasné, že k tomuto datu nikdo zřejmě v tak krátké době přijatý být nemůže a z důvodu omezení ústavami jednotlivých zemí nelze legislativu EU beze zbytku přijmout.

Josef Holejšovský kromě toho řekl: „Jsem přesvědčen, že dnes bychom mohli bez velkých problémů vstoupit do EU již nyní. Například při posuzování exportních zpracovatelských závodů postupujeme zcela v souladu s legislativou EU. Navíc úroveň našeho veterinárního dozoru opakovaně inspekce z Bruselu hodnotí jako srovnatelnou se zeměmi EU. Stačí jen tuto konkrétní legislativu přepsat do naší.“
Bohužel se ale mnohdy stále setkáváme s přístupem, jako kdybychom teprve začali veterinární legislativu tvořit. Problémy, které máme jsou jen detailní, které se stále průběžně „pilují“. Viz například poslední novelizované vyhlášky, například vyhláška č. 326/2001 stanovící jak se má označovat hovězí maso uváděné do oběhu nebo vyhlášky č. 399/2001 a č. 400/2001, které novelizují vyhlášky č. 286/199 a č. 287/1999, které nově určují co je specifikovaný rizikový materiál a stanoví povinnost jej barvit a stanoví podmínky pro zacházení s odpady živočišného původu.
Navíc, jak všichni doufáme, od prvního ledna 2003 bude platit nový veterinární zákon, který již bude zcela vycizelován podle evropské veterinární legislativy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down