30.03.2016 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Neosporóza - rizikové faktory u psů

Neospora caninum infikuje domácí a divoká zvířata a vede ke vzniku různých klinických obrazů. Definitivními hostiteli N. caninum je pes domácí a další psovité šelmy. V některých situacích se může pes vylučující oocysty do prostředí stát možným zdrojem nákazy pro dobytek.

Mezi psy byl popsán přenos horizontální i vertikální. Parazit může být přenesen transplacentárně během gravidity z infikované feny na plody, nebo po narození pozřením vody nebo krmiva kontaminovaných zralými oocystami nebo tkání s obsahem tachyzoitů nebo tkáňových cyst. U dospělých psů může dojít k infekci požíráním mršin, plodů nebo placent hospodářských zvířat jako mezihostitelů. Neosporóza psů se projevuje různými neuromuskulárními příznaky včetně ataxie, paralýzy nebo generalizovanými nervovými příznaky. Přítomny mohou být také abnormality myokardu, kůže nebo reprodukčních orgánů. Neospora caninum je důležitou příčinou abortů u dobytka a je ve stádech široce rozšířena. Zvířata se infikují pozřením vody nebo krmiva, které sdílí se psy žijícími ve stejném prostředí. Navzdory tomu, že psovití hrají hlavní roli v epidemiologii neosporózy, v některých oblastech teprve vznikají studie zabývající se výskytem infekce. Předchozí práce ze zemí střední a východní Evropy ukázaly prevalenci onemocnění mezi 2,1–32,7 %. V různých oblastech Itálie a u různě chovaných psů (venkov, farmy, chovné stanice, domácí mazlíčci) byla zjištěna prevalence 10,9–36,4 %. Stále jsou však oblasti, kde je výskyt patogenu neznámý.

Sérologické vyšetření fen může být využito ke zjištění, zda má neosporóza nějaký vliv na reprodukční problémy. Testování může být užitečné u psů žijících na farmách, u nichž se vyskytly aborty, porody mrtvých štěňat nebo vrhy štěňat s neuromuskulárními abnormalitami. V takových případech by séropozitivní jedinci měli být vyloučeni z chovu. Významná séropozitivita u psů žijících na farmách ukazuje, že by měla být věnována pozornost způsobům krmení nebo zvykům při krmení těchto psů tak, aby se zabránilo rozšiřování neosporózy.*

 

ROBBE, D., PASSARELLI, A., GLORIA, A., DI CESARE, A., CAPELLI, G., IORIO, R., TRAVERSA, D. Neospora caninum seropositivity and reproductive risk factors in dogs. Exp Parasitol 2016;164: 31-35..

Z anglického originálu přeložila MVDr. Simona Králová-Kovaříková

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down