Nepovinné členství v komoře ještě není definitivní

Poslanec Marian Bielesz z klubu US-DEU včera na závěrečného čtení novely zákona o KVL ČR přednesl návrh na povinné členství všech praktikujících veterinárních lékařů v komoře. Podle něj má pouze člen komory stanovenou povinnost vykonávat své povolání odborně v souladu s etikou.

V praxi podle Bielesze může nastat situace, kdy veterinární lékař – zaměstnavatel bude s vidinou zisku nutit zaměstnance, který není členem komory, a tudíž proti němu nemůže komora uplatňovat disciplinární postih, aby zvolil zakázaný či neodborný postup, použil zakázaná léčiva nebo se jinak provinil proti svému profesnímu zaměření.
Novela, která v současnosti prochází parlamentem, má zejména umožnit podnikání veterinářům z členských zemí EU v tuzemsku po vstupu Česka do unie. Podle prezidenta komory Jana Bernardyho je nepovinné členství v komoře výsledek tlaku agrární loby, protože zemědělské podniky si od toho slibují přístup k lékům a veterinární péči bez další kontroly.
Komora podle něj s touto změnou nesouhlasí a stejný postoj má podle mluvčího Josefa Dubna i Státní veterinární správa. Nová úprava by podle Bernardyho mohla vést i k narušení hospodářské soutěže v rámci veterinárního stavu. Také tajemník Agrární komory Jan Záhorka považuje vynětí části praktických veterinářů z kontroly komory za krok zpátky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *