09.06.2009 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nepříznivý vývoj obchodu s mléčnými výrobky

Dovozy zpracovaných mléčných výrobků výrazně překračují vývozy

Agrární zahraniční obchod České republiky byl za letošní první čtvrtletí ve ztrátě 6,54 miliardy korun, meziroční ztráta se tak prohloubila téměř o tři miliardy Kč (ČSÚ). Za celý loňský rok skončil agrární zahraniční obchod v deficitu přes 23 miliard korun, což byl nejlepší výsledek za sedm let.
Celkem byly z České republiky v prvních třech letošních měsících vyvezeny zemědělské komodity, potraviny, nápoje či tabákové výrobky za 26,58 miliardy korun, meziročně o 328 milionů méně. Dovezeno bylo zboží za více než 33 miliard korun, import tak proti stejnému období loňského roku narostl o více než 2,6 miliardy.
Na zhoršení salda se projevil zejména nepříznivý vývoj u obchodu s mléčnými výrobky. Dovozy zpracovaných mléčných výrobků výrazně překračují vývozy. Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku skončil výsledek obchodu s mlékem, vejci a medem ziskem přesahujícím 1,5 miliardy korun, letos to bylo již jen 685 milionů.
K prohloubení ztráty agrárního obchodu v prvních třech měsících letošního roku přispěl také propad produkce masa v tuzemsku. Snižování výroby zejména vepřového masa trvá již několik let a zhruba třetinu jeho domácí spotřeby již pokrývá dovoz. Tuzemští odborníci i odhady Eurostatu předpokládají další snižování tuzemské živočišné výroby.
Nejlepšího výsledku dosáhl zahraniční obchod s obilovinami, který skončil s přebytkem 2,43 miliardy korun. Přebytkem přesahujícím 910 milionů korun skončil obchod s olejninami, přes 885 milionů činil zisk obchodu s živými zvířaty.
Výsledek obchodu s obilovinami je důsledkem jejich nadprůměrné loňské úrody. Za první čtvrtletí se vyvezlo téměř 800.000 tun obilí, takové množství se nikdy v historii nepodařilo z ČR vyvézt. Naopak největší ztrátu pro tuzemskou ekonomiku znamenal obchod s masem a droby, který skončil deficitem přesahujícím 2,64 miliardy korun. Agrární saldo je záporné nepřetržitě od roku 1993.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down