Noční lov zvěře bude od července usnadněn

Myslivci mohou od července legálně používat zaměřovače usnadňující lov zvěře v noci. Novela upravuje podmínky pro koupi tzv. noktovizorů. Stanovuje také pravidla pro získání povolení od policie k používání těchto zařízení (Ministerstvo zemědělství, MZe). Novela má zjednodušit odstřel přemnožených druhů, především divokých prasat.

Zaměřovače umožňují bezpečnější poznání zvěře za snížené viditelnosti, usnadnit přesné zaměření, které sníží pravděpodobnost utrpení poraněné zvěře. Noční zaměřovače určené pro vojenské účely nesměli lovci legálně používat, přestože je řada obchodů se zbraněmi k prodeji nabízí. Jejich užívání je časté mezi pytláky. Kde jsou divočáci přemnožení, lze získat povolení k jejich odstřelu pomocí světelného zdroje od místního úřadu. Žadatel musí mít zbrojní průkaz a platný lovecký lístek.
V  posledních letech došlo k přemnožení některých druhů divoké zvěře, především prasat, která způsobují miliardové škody v zemědělství. Stavy drobné zvěře v posledních pěti letech naopak klesly o desítky procent. Počty koroptví klesly v roce 2012 na poloviční stav než v roce 2007, zajíců v tomto období ubylo téměř o pětinu. Příčinou tohoto stavu je intenzivní zemědělství a následné změny v krajině.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *