Nová epidemie ptačí chřipky u drůbeže ve Vietnamu

Virus H5N1 byl zjištěn u 6000 mrtvých kuřat a kachňat.

Vietnamské ministerstvo zemědělství upozornilo, že jde o první zprávy o ptačí chřipce ve Vietnamu od srpna. Ohniskem infekce jsou dvě provincie v deltě Mekongu. Uhynulá drůbež byla nalezena již počátkem prosince ve dvou zavlažovacích kanálech, ale místní představitelé nález neohlásili. 5500 kachňat a 500 kuřat uhynulých v posledních dvou týdnech pocházelo z ilegálních chovů a laboratorní testy u nich potvrdily přítomnost viru H5N1. Nebezpečí rozsáhlého rozšíření ptačí chřipky v deltě Mekongu je extrémně vysoké, protože chovatelé vyhazovali mrtvou drůbež do vodních kanálů dlouhou dobu.
Loni v lednu podlehl ptačí chřipce vietnamský chlapec z delty Mekongu poté, co se koupal v kanálu, kam lidé odhazovali infikované opeřence. V jižním Vietnamu nyní navíc klesají teploty, což by rovněž mohlo přispět ke snazšímu přenášení viru, kterému se lépe daří v chladnějších podmínkách. Další riziko představují blížící se oslavy lunárního Nového roku (tentokrát připadá na 17. února), kdy lidé hodně cestují a konzumují drůbeží produkty.
Ministerstvo zemědělství také z těchto důvodů nařídilo vybít veškerou drůbež v okolí ohnisek nákazy a postižené lokality dezinfikovat.
Ptačí chřipka se poprvé vyskytla v deltě Mekongu koncem roku 2003 a od té doby připravila ve Vietnamu o život 42 z 93 nakažených lidí, čímž se tato země zařadila na druhé místo na světě v počtu obětí této choroby.
Smutnou bilanci Světové zdravotnické organizace vede Indonésie s 57 mrtvými. Celkem si ptačí chřipka ve světě vyžádala 154 lidských životů a 258 infikovaných lidí. Ve Vietnamu byly poslední případy ptačí chřipky u lidí registrovány koncem roku 2005. V srpnu byla hlášena infekce drůbeže virem H5N1 z malé kachní farmy v provincii Ben Tre v deltě Mekongu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *