21.11.2005 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová přírodní cesta terapie giardiózy u psů!?

Giardióza je známé parazitární onemocnění trávicího aparátu zvířat i lidí, které je rozšířeno po celém světě včetně zemí s vysokým hygienickým standardem. U postižených jedinců způsobuje opakované průjmy, které mohou vést k celkovému oslabení organismu, poruchám růstu apod. Onemocnění se snadno šíří orofekální cestou mezi zvířaty v chovu a zatím nebyl zcela vyloučen ani možný přenos ze zvířat na člověka. Na českém trhu veterinárních přípravků je již delší dobu preparát na přírodní bázi, jehož hlavním účinkem by měla být právě eliminace původce tohoto onemocnění u psů. Kromě toho lze při jeho užívání sledovat i vliv na optimální složení střevní mikroflóry tzv. účinek prebiotický. Pro majitele psů pak bude jistě zajímavá i schopnost tohoto preparátu omezovat zápach moči a exkrementů zvířat.
Giardióza (starší název lamblióza) patří mezi nejrozšířenější onemocnění parazitárního původu trávicího systému psů. Jejím původcem je prvok Giardia lamblia. Jeho vegetativní stadia zvaná trofozoity se lokalizují v tenkém střevě, kde se přichycují na povrch sliznice. Jejich působením dochází ke zkracování střevních klků, atrofii kartáčového lemu a následně k omezení vstřebávání tuků, některých vitamínů a zinku do organismu. Po namnožení začne parazit tvořit klidová velmi odolná stadia, tzv. cysty, které jsou vylučovány trusem. Ty kontaminují vodu a prostředí a po jejich pozření jiným živočichem či člověkem se jejich životní cyklus uzavírá.
Hlavním klinickým projevem giardiózy jsou průjmy různé intenzity s vysokou tendencí k recidivám. Psi ztrácejí na kondici, zhoršuje se jim kvalita srsti a podobně. Ke klinickým projevům obvykle dochází u mláďat nebo jiným onemocněním či jinak oslabených jedinců. U některých zvířat je Giardia schopna navodit hypersenzitivní reakci, která se projevuje kožními změnami. Velmi časté je však i tzv. asymptomatické (tj. bez klinických projevů) nosičství, které přispívá k rychlému šíření původce tohoto onemocnění.
Infekci lze potvrdit parazitologickým vyšetřením trusu. Problém diagnostiky spočívá v nepravidelném a přerušovaném vylučování cyst. U jednotlivých pacientů je nutné vyšetřit tři až pět vzorků trusu odebraných v průběhu týdne.
Terapie byla do dnešní doby otázkou opakovaného podávání chemických preparátů jako např. metronidazol či fenbedazol. Na český trh s veterinárními nutričními doplňky je dostupný přírodní preparát Yuccan. Jeho hlavním účinkem je schopnost ničit vegetativní stadia i spory Giardie lamblie. Za tuto funkci vděčí tento preparát své hlavní složce – extraktu z pouštní rostliny Yucca sidigera, konkrétně tzv. saponinům. Tyto látky mají schopnost narušovat buněčné membrány – struktury tvořící vnější plášť mikroorganismů, nutné pro jejich přežití. Saponiny procházejí trávicím traktem beze změn své chemické struktury a nedochází k jejich vstřebávání do organismu. Doposud nebyly popsány žádné negativní vedlejší účinky ani kontraindikace (na rozdíl např. od benzodiazepinů kontraindikovaných pro svou mutagenitu a teratogenitu u gravidních fen). Vzhledem k přetrvávající nepříznivé epizootologické situaci (prevalence v populaci psů v ČR se pohybuje kolem 5,5 %) je nutné ošetřit všechny jedince vylučující cysty bez ohledu na intenzitu klinických příznaků. Při zjištění giardiózy u některého zvířete ve společném chovu je doporučováno přeléčit všechna chovaná zvířata.
Kromě antiprotozoického účinku Yuccanu stojí za zmínku i jeho efekt prebiotický, tedy schopnost omezovat postantibiotické či jinak způsobené dismikrobie. Yuccan jako komplex představuje nutriční doplněk, který reguluje v několika směrech zdravý stav a správnou funkci gastrointestinálního aparátu psů. Kromě léčebného efektu si jistě získá oblibu mezi chovateli i schopností omezovat zápach moči a exkrementů zvířat.

Literatura:
Yuccan – Manuál firmy Farmadiet Group.
Svoboda M., Senior D. F., Doubek J., Klimeš J. a kol. Nemoci psa a kočky. Brno; Noviko, 2001:922-924, 1968-1969.
Svobodová V, Doležil Z. Srovnání diagnostických metod giardiózy. Veterinářství 2001;51:29-30.
Cheeke. Saponons: Suprising benefits of desert plants. The Linus Pauling Institute Oregon State University, Spring/Summer 1998.

MVDr. Pavla Radová
Veterinární klinika pro malá zvířata
Kolmá 12
Praha 9
e-mail: klinika@vetkolma.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down