10.12.2002 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová rezervace vzniká na jihu Afriky

Největší přírodní rezervace na africkém kontinentu bude vytvořena na území Jihoafrické republiky, Zimbabwe a Mosambiku. Její rozloha bude odpovídat velikosti Belgie a pro návštěvníky se otevře počátkem příštího roku. Výstavbu parku stvrdili svým podpisem prezidenti všech tří států.

Rezervaci tvoří 35.000 kilometrů čtverečních savany, která je mimo jiné domovem množství, lvů, nosorožců, slonů, zeber a antilop. Rezervace v údolí řeky Limpopo vznikla sloučením jihoafrického Krugerova národního parku, mosambického Limpopského parku a zimbabwského Gonarezhouského národního parku. Úřady JAR, Zimbabwe a Mosambiku si od parku slibují, že se stane hlavním turistickým magnetem kontinentu.
Ochránci přírody vznik parku uvítali, kritikové ale protestují proti účasti Zimbabwe na projektu, protože z národních parků této země zmítané v současnosti politickou a hospodářskou krizí údajně přicházejí časté zprávy o zabíjení zvířat. Spory o účasti Zimbabwe také pozdržely plány na zahájení činnosti parku chystané již na léto 2002.
Pro návštěvu parku bude zapotřebí jediné vízum vystavené v jednom z těchto tří států, vybudována byla i nová přeshraniční dopravní spojení pro turisty. Z Jihoafrické republiky bylo v rámci projektu do Mosambiku převezeno více než 1000 zvířat poté, co si 16letá mosambická občanská válka ukončená v roce 1992 vybrala krutou daň na místní fauně. Park ale podle odborníků bude potřebovat zásadní investice i do infrastruktury a obnovy místní flóry.

Zdroj: Reuters, ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down