18.08.2017 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová vakcína proti králičímu moru

Chovatelé králíků zaznamenali v červenci hromadné úhyny králíků v Čechách a na vysočině. Státní veterinární správa doporučuje chovatelům králíků kromě vakcinace opatrnost při nákupech nových zvířat.

Z pohledu veterinárního zákona není králičí mor v seznamu nebezpečných nákaz, a tudíž se kvůli jeho výskytu nenařizují mimořádná veterinární opatření.

Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně potvrdili, že se v České republice vyskytuje nový typ viru králičího moru. Loni poprvé diagnostikovali virus RHDV1a, v letošním roce variantu RHDV2. Mor králíků je ve světě známý od roku 1984, v České republice se vyskytuje od roku 1988. Pravidelné vakcinace proti moru králíků snížily vysoké ztráty králíků. Virus je variabilní, v 90. letech se v Itálii a Německu objevila novější varianta s částečně odlišnou povrchovou bílkovinou a v roce 2010 v severozápadní Francii byl detekován velmi odlišný virus.

Starší typy virů způsobují akutní krvácivé onemocnění dospělých králíků. Inkubační doba infekce je jeden až tři dny, nemoc trvá 12 až 96 hodin. 90 procent postižených zvířat uhyne. Onemocnění králíků po infekci RHVD2 trvá o něco déle, tři až pět dní, úhyny se pohybují v rozmezí pěti až 70 procent, o to větší ale může být počet vironosičů. Oproti infekci původními viry hynou kvůli RHDV2 i malá králíčata ve věku 15 až 20 dnů.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down