15.07.2003 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová varianta Creutzfeld-Jakobovy nemoci u nás?

V polovině června zemřela v sedlčanské nemocnici pacientka, u které lékaři vyslovili podezření na takzvanou novou variantu Creutzfeld-Jakobovy nemoci. Je to již pětatřicátý případ v České republice, který toto podezření vyvolal, dosud se však onemocnění nepotvrdilo. Vzorky mozku zemřelé ženy nyní testují odborníci v Národním referenčním centru v pražské Thomayerově nemocnici – je to jediné místo v České republice, které je na diagnostiku této choroby vybaveno. Výsledky testů budou známy koncem července

Z pětatřiceti vyšetřovaných případů zde dosud Creutzfeld-Jakobovu chorobu potvrdili osmnáctkrát, ovšem nikdy nešlo o novou variantu, při které může člověk onemocnět po požití masa skotu nemocného BSE. V Česku bylo doposud zachyceno šest případů BSE u krav, naposledy v Šestajovicích vloni na podzim. Zatímco tehdy byly telefonní ústředny v nemocnicích zavaleny dotazy lidí, co je a není vhodné jíst, a obchody hlásily velký pokles zájmu o hovězí maso, nyní lidé nepropadají panice. Přestože lékaři o svém podezření na lidskou obdobu BSE u šestačtyřicetileté ženy ze Sedlčan informovali už na konci minulého týdne, nikdo neprojevil obavy z nakažení a velké obchody zatím nezájem o hovězí nehlásí. Svědčí to o důvěře obyvatel v účinnost zavedených opatření. Hovězí maso, které jde na trh, se od roku 1997 pečlivě testuje a podle ředitele Státní veterinární správy Josefa Holejšovského se infikované hovězí maso do obchodu nemůže dostat.
Ani pokud experti z referenčního centra potvrdí, že žena zemřela na lidskou obdobu BSE, není podle odborníků důvod k obavám: podle dosavadních znalostí lékařů není nemoc nakažlivá. Způsobují ji patogenní priony, které se nekontrolovatelně klonují. U pacienta se nemoc projevuje mimovolními motorickými pohyby a mentálními poruchami. Příčiny vzniku nemoci lékaři neznají, a proto ji v současnosti nedokážou léčit. Každý, kdo jí onemocněl, této chorobě do devíti měsíců podlehl. Dá se navíc těžko podchytit – inkubační doba běžně trvá přes deset let.
Potvrdí-li se podezření, bude vzorek odeslán do Edinburghu, kde zřídila Světová zdravotnická organizace speciální laboratoř. Zde se výsledky testu ověří, a teprve poté lékaři zváží, jaké kroky v Česku podniknou. Od roku 1996, kdy se nová podoba Creutzfeld-Jakobovy nemoci objevila, na ni ve světě zemřelo 120 lidí. Nejvíce případů bylo v Anglii a ve Skotsku.
Zdroj: Hospodářské noviny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down