15.04.2016 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové plemeno kapra

Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity vyšlechtila nové plemeno kapra pod názvem amurský lysec. Tato ryba je odolnější vůči nemocem. Na jejím vzniku pracovali vědci více než 17 let. Amurský lysec je odolnější vůči koi herpes viru (KHV), který působí úhyn kaprů.

 

Na jeho šlechtění spolupracovala FROV z Vodňan na Strakonicku s jihomoravským Rybníkářstvím Pohořelice. Nové plemeno uznaly i Ministerstvo zemědělství a Šlechtitelská rada pro chov ryb Rybářského sdružení ČR. V České republice nebylo žádné jiné plemeno ryb uznáno více než 20 let. Vysokou odolnost amurského lysce k infekci KHV ověřil Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. Nově vyšlechtěná ryba existuje ve dvou liniích - vodňanské a pohořelické.

V první fázi výzkumu od roku 1993 do roku 1997 byla zkoumána původní i dovezená plemena kapra a jejich hybridi. Cílem práce bylo přenést geny amurského divokého kapra do lysého kapra. Amurský kapr je uznáván jako samostatný poddruh asijského kapra a s evropskými plemeny kapra je geneticky nejméně příbuzný. Nové plemeno v tuzemských podmínkách dobře přežívá a roste podobně jako jiné produkční linie kapra u nás. Lysí kapři mají v ČR již svou tradici, i když šupinatý kapr stále převažuje v celkové produkci.

Nové plemeno kapra zamíří i do prodeje. V sousedních zemích, Německu, Rakousku a Polsku, je o lysé kapry velký zájem. Cena amurského lysce by měla být stejná jako u běžných kaprů, v průměru kolem 80 korun za kilogram.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down