09.04.2004 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové technologie zvýší náklady na výrobu vajec

Výsledky vědecké práce pedagogů Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně pod vedením Ladislava Zemana ukazují, že zavedení evropských směrnic v chovech slepic zřejmě zdraží produkci vajec, a protože se vzhledem k evropské konkurenci podle některých chovatelů cena pro spotřebitele nezvýší, sníží se farmářský zisk.

Použití nových technologií zvýší mimo jiné spotřebu krmiva. Jeho přepočtená denní cena na jednu nosnici se zvedne o deset haléřů na jednu korunu. Neupravované klece musí země EU zakázat nejpozději k 1. lednu 2012. Směrnice se týká všech chovů nad 350 kusů nosnic s výjimkou rozmnožovacích chovů. Začátkem roku 2007 musí všechny chovy zajistit řadu technologických požadavků.
Autoři dále uvádějí, že ekonomiku chovů dále zasáhne speciální výroba krmných směsí kvůli nutnému oddělení produkce směsí pro skot a pravděpodobně úplný zákaz použití stimulačních látek do dvou až čtyř let. Nutná je i postupná náhrada drahých zdrojů bílkovin z domácích zdrojů.
U neupravovaných klecových systémů musí mít již od loňského ledna každá nosnice mimo jiné 550 centimetrů čtverečních půdorysné plochy k neomezenému užívání. Výška klece nesmí klesnout pod 35 centimetrů. Upravené klece již mají například snášková hnízda s podlahou bez drátů, hřady či podestýlkovou lázeň a také plochu na zkracování drápů.
Alternativní systémy s podestýlkou již počítají s maximálně devíti nosnicemi na čtvereční metr a nejvíce čtyřmi patry. Ptáci mají k dispozici i zastřešené výběhy, hřady bez ostrých hran a plochu nejméně 250 centimetrů čtverečních na jednu nosnici.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down