17.06.2014 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela potravinářského zákona

Povinnost řetězců oznamovat, odkud mají zboží, zřejmě schválí senát. Bude také rozšířen počet institucí, kontrolují restaurace a další stravovací provozy. Horní komora bude obě normy schvalovat příští týden. Restaurace a jídelny bude prověřovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa.

Novela o potravinách ukládá prodejcům s ročními tržbami nad pět miliard korun povinnost zveřejňovat čitelně u vchodu pro zákazníky seznam pěti zemí, z nichž odebírá potraviny. Potraviny budou sestupně seřazeny podle podílu prodejů na tržbách. Seznam bude hlášen na ministerstvu zemědělství. Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) tento návrh označil za protiústavní.
Předloha zvyšuje pokuty za klamání spotřebitelů a má zpřísnit označování nebalených potravin. Za porušení kvalitativních požadavků či špatné značení potravin má hrozit až desetimilionový trest místo současných tří milionů korun.
Další návrh má dát inspekci možnost zakázat užívání prostor osobě, která odmítne vpustit její inspektory do provozu. Nyní může být podnikatel, který kontrolu inspektorům neumožní, opakovaně pokutován. SZPI mu však nemůže zakázat vstup do výrobny či skladu, v němž může vyrábět či přechovávat nebezpečné produkty. Územní inspektoráty SZPI budou moci nově ukládat opatření i mimo svoji územní působnost při podezření, že obchodní řetězec prodával nebezpečnou potravinu v dalších regionech.*
Zdroj: www.szpi.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down