12.09.2016 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela pro zacházení s tkáněmi

Novela má sjednotit požadavky na kódování lidských tkání a buněk a na ověření jakostních a bezpečnostních norem pro dovážené tkáně a buňky. Jednotný evropský kód usnadní monitoring lidských tkání a buněk od dárce k příjemci a naopak.

Novelu v prvním kole schvalování podpořila sněmovna. Normu před dalším schvalováním projedná sněmovní zdravotnický výbor. Bude nutná úprava zadávání ve stávajících kódovacích přístrojích. Pro kódovací systém budou použity alfanumerické znaky, a ze vzorku nebude možné určit dárce ani příjemce. Znaky v tkáňové bance musí zabezpečit ochranu osobních údajů. Jednotný evropský kód nebude použit při darování reprodukčních buněk mezi partnery, u tkání a buněk v rámci jednoho zařízení a také dovezených do ČR, pokud zůstanou od dovozu až po využití u dovážejícího tkáňového zařízení. Kvalitu a bezpečnost dovezených tkání a buněk bude kontrolovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Novela by měla vstoupit v účinnost koncem dubna příštího roku společně se související úpravou transplantačního zákona. Změna transplantačního zákona ve sněmovně prošla také do výboru. Změnou jsou stanoveny postupy pro ověřování jakostních a bezpečnostních norem pro dovážené tkáně a buňky, které se použijí k transplantaci. Některé tkáně, např. cévy, se mohou použít v režimu transplantace orgánů i jako tzv. manipulované tkáně, u nichž se postupuje podle zákona o tkáních a buňkách. Novela mění i některé pojmy s ohledem na nový občanský zákoník.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down