29.01.2009 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela upraví kontrolu zákazu prodeje výrobků z kůží psů a koček

Novelou se bude zabývat Poslanecká sněmovna

Státní veterinární dozor a Česká obchodní inspekce by měly nově dohlížet nad dodržováním zákazu prodeje výrobků z kůže koček a psů. Rozdělení jejich kompetencí při kontrole přináší vládní novela veterinárního zákona, kterou se bude zabývat Poslanecká sněmovna.
Státní veterinární správa bude mít nově pravomoc určit veterinární ústav, který v případě nejasností zjistí, zda výrobky pocházejí z psí nebo kočičí kůže. Tyto kůže dovážené z asijských zemí pocházejí ze zvířat, která jsou mnohdy týrána.

Nařízení Evropské komise již nabylo platnosti, nicméně jako členský stát musíme definovat, kdo, za jakých podmínek a jak bude kontrolovat dodržování tohoto nařízení. V návrhu jsou uvedeny sankce za porušení zákazu. Právnickým, ale i fyzickým osobám v takovém případě bude hrozit pokuta až jeden milion korun.
Poplatky za kontrolu dovezených kůží psů a koček na Pohraniční veterinární stanici (PVS) se stanovují v minimální částce 55 eur (asi 1250 korun) za zásilku. Tato částka ale může vzrůst o náklady uskladnění zásilky, pokud bude nutné zjistit, z jakého zvířete kůže pochází. V případě pozitivního výsledku vyšetření je nutno ještě počítat s náklady na likvidaci zásilky.
U dovozců se však nepředpokládají náklady související s ověřováním výrobků z kůží, protože mohou požadavek na ověření přenést na své dodavatele v rámci smluvních ujednání, uvádí důvodová zpráva.
Novelou se bude zabývat Poslanecká sněmovna. Pokud ji schválí, zamíří do Senátu a poté k podpisu prezidentu republiky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down