21.10.2002 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela veterinárního zákona přináší řadu změn

Novelu veterinárního zákona, která harmonizuje českou úpravu s předpisy EU, projednává parlament. Účinnost by měla nabýt 1. dubna 2003.

Novela mimo jiné reaguje na krajské uspořádání. „Budou zřízeny krajské veterinární správy, které budou mít své inspektoráty zpravidla v místech dosavadních okresních veterinárních správ," uvedl ČTK mluvčí SVS ČR Josef Duben. Veterinárním lékařům umožní nová úprava vykonávat profesi na základě osvědčení Komory veterinárních lékařů ČR. Dosud byla potřebná registrace udělená SVS.
Novela zákona už nezná pojem „podmíněně poživatelné" maso, jedině poživatelné a nepoživatelné, zmínil Duben. Novela také upravuje náhrady nákladů a ztrát, které vznikly v důsledku mimořádných veterinárních opatření. Opatření musí zahrnovat nejméně karanténu zvířat v hospodářství a zákaz jejich přemísťování. Náhrada chovateli zahrnuje například náklady na utracení nebo nutnou porážku a neškodné odstranění mrtvých těl, popřípadě produktů. Dále se kompenzuje utracené nebo nutně poražené zvíře, zničení kontaminovaných krmiv a zařízení, očista i ztráty způsobené výpadkem produkce. Bylo- li při výskytu nákazy nařízeno očkování, nehradí chovatel příslušné náklady. Kompenzaci ale farmář nedostane, pokud například nesplnil povinnost uvědomit krajskou veterinární správu o podezření z výskytu nebezpečné nákazy.
Dopravci a přepravci zvířat budou muset být podle návrhu novely veterinárního zákona registrováni. „Registrace, která umožní například důslednější kontroly, je důležitým krokem v péči o pohodu zvířat," řekl Duben.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down