11.04.2003 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela veterinárního zákona začne platit od 1. července

Rozsáhlá novela veterinárního zákona, kterou nejprve schválila Poslanecká sněmovna absolvovala minulý týden poslední rozhodující úsek na své pouti k těm, kterým je určena – tedy zejména chovatelům, zemědělcům, zpracovatelům produktů živočišného původu, veterinárním lékařům, dovozcům a vývozcům veterinárního zboží.

K novelizovanému veterinárnímu zákonu se kladně vyjádřil i Senát. Ve zmocnění je vydat tuto novelu v plném znění, a to je dobře, neboť jinak by se v ní bylo možné opravdu obtížně orientovat. Novelizovaný veterinární zákon nabude účinnosti tak, jak Státní veterinární správa ČR očekávala, a to prvního července.
Novinkami je především to, že budou zřízeny krajské veterinární správy, že dopravci živých zvířat budou muset být registrováni krajskými veterinárními správami. K poslednímu červnu také zmizí nucené výseky, protože přestane existovat kategorie podmínečně poživatelného masa. Novela počítá též s tím, že pro přesun na jatky bude potřeba zdravotní potvrzení vystavené schváleným veterinárním lékařem. Toto schválení obdrží všichni veterinární lékaři, kteří v současnosti tato potvrzení vystavují. V případě, že by veterinární lékař porušil své povinnosti při certifikaci, bude rozhodovat o odebrání tohoto schválení Státní veterinární správa. Zdravotní osvědčení pro přesun bude potřeba jen při přesunu mimo kraj, nikoli mezi okresy, jako tomu bylo dosud.
Novela veterinárního zákona je plně v souladu s legislativou EU, takže její schválení oběma komorami Parlamentu lze hodnotit jako významný krok k celkovému sladění české legislativy s evropskou.
Prováděcí vyhlášky k novelizovanému veterinárnímu zákonu nabudou účinnosti okolo data nabytí účinnosti této novely, každopádně tak, aby platily dostatečnou dobu před přijetím naší republiky do EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down