Nový druh olihně objevili u Arktidy

Novozélandští vědci oznámili, že v antarktických vodách objevili velice vzácný úlovek. V sítích rybářů uvízla obří oliheň s výjimečně velkými a ostrými zahnutými drápy na chapadlech.

Podle Steva O’Shea, spolupracovníka Aucklandské technické univerzity, je mnohem větší a liší se od běžněji lovených olihní obrovských tím, že má chapadla vyzbrojena obrovskými zahnutými drápy, kterými se může ohánět jakýmkoli směrem. „Všechno, co víme, je, že je schopna ponořit se až do hloubky 2000 metrů a že je to neobyčejně aktivní a neobyčejně agresivní zabiják,“ řekl O’Shea národnímu rozhlasu po prozkoumání olihně ve Wellingtonském muzeu.
Olihně tvoří tři čtvrtiny potravy vorvaňů obřích, žijících v početném množství v antarktických vodách. Sama se živí velkými mořskými tvory. Pro vědce zůstávají tito gigantičtí obyvatelé mořských hlubin záhadou, protože není přesně známo, jak žijí a jak se rozmnožují. Oliheň obrovská, mohutný hlavonožec a největší tvor mezi bezobratlými, může dosahovat až 18 metrů délky a vážit více než tunu. Žije v hloubce až 1500 metrů pod mořem. Zobákem dokáže přecvaknout i ocelové lano.
Zdroj: ČTK

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *