Nový, odolný typ ptačí chřipky

Novou variantu ptačí chřipky způsobuje fuťienský virus H5N1.

Fuťienský virus se liší od dřívějších typů viru pocházejících z Hongkongu a Vietnamu. Vědci objevili nový typ ptačí chřipky, která infikuje lidi i zvířata a pravděpodobně je odolná vůči současným vakcínám (Proceedings of the National Academy of Sciences 2006;10).
Novou variantu ptačí chřipky způsobuje takzvaný fuťienský virus H5N1 (podle čínské provincie Fu-ťien), který se liší od dřívějších typů viru pocházejících z Hongkongu a Vietnamu.
Nová varianta se stala převládajícím typem ptačí chřipky v několika čínských provinciích a rozšířila se také do Hongkongu, Laosu, Malajsie a Thajska. Ačkoli lidé byli již novým virem infikováni, nejsou důkazy, že by byl přenosný z člověka na člověka. Nový typ zřejmě nepředstavuje zvýšené nebezpečí pro člověka kromě toho, že je hodně rozšířen. Virus se bude pravděpodobně dále měnit. WHO společně s čínskou vládou projednává výrobu nové vakcíny. Mnoho vědců se může domnívat, že programy očkování před dřívějšími typy viru H5N1 přispěly ke zvýšení odolnosti viru, ale kvalitní očkování může snížit rozšíření nemoci a zabránit výskytu dalších variant.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *