15.05.2007 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový prostředek pro boj s BSE

Němečtí vědci vyvinuli novou terapeutickou metodu, pomocí níž bude možné zpomalit průběh onemocnění BSE.

Nová terapeutická metoda dokáže u myší významně zpomalit průběh scrapie. Tuto skutečnost prokázali vědci z Univerzity v Mnichově společně se svými kolegy z Ústavu Maxe Placka se sídlem v Martinsriedu.
U myší trpících scrapií se vyskytují prionproteiny PrP-Scr, které jsou běžnou variantou PrP-C. Vědci utlumili produkci prionproteinů u myší. Využili k tomu speciální typy RNA (siRNA), které se následně ukotvily na specifických genech a znemožnily tak jejich dekódování, čímž došlo k ochromení produkce odpovídajících proteinů. Ve tkáňových kulturách poklesla produkce PrP-C díky tomuto postupu až o 97 %.
Následně vědci testovali, jaký vliv mají tyto siRNA na myši trpící scrapií. Protože ale nebylo možné vybavit všechny buňky v mozku tímto genem, chtěli vědci otestovat, jaké množství buněk je nutné geneticky modifikovat, aby bylo možné scrapii a jí podobná onemocnění úspěšné léčit. Za tímto účelem upravili genetickou výbavu pokusných myší tak, aby měly jen určitou část mozkových buněk schopných produkovat siRNA.
Zatímco kontrolní myši uhynuly v průměru po 165 dnech, pokusné žily podstatně delší dobu. Délka přežití byla závislá na počtu mozkových buněk produkujících siRNA: pokud zvířata měla v mozku jenom málo buněk schopných vyprodukovat speciální typ RNA, uhynuly myši podobně brzy jako myši z kontrolní skupiny – v průměru po 170 dnech. Pokud byla většina mozkových buněk chráněna pomocí siRNA, doba přežití myší nemocných prionovou chorobou byla až 230 dní, tzn. že jejich život byl přibližně o jednu třetinu delší.
Více informací najdete na adrese http://idw-online.de
DLZ 2007;2:99.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down