26.09.2008 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový prostředek pro hromadné utrácení drůbeže infikované ptačí chřipkou

V celé České republice však bylo v roce 2006 potvrzeno 14 případů ptačí chřipky a loni další tři.

Krajská veterinární správa Zlínského kraje úspěšně vyzkoušela na farmě v Lechoticích na Kroměřížsku nový způsob utrácení drůbeže infikované ptačí chřipkou. Oxid uhelnatý je ke zvířatům citlivější, účinnější a lze ho využít i ve velkých prostorách chovných hal. Hasiči spolu s dalšími složkami integrovaného záchranného systému poprvé v regionu cvičili zásah v souvislosti s možným výskytem této nebezpečné nákazy.
Doposud se likvidace prováděla oxidem uhličitým, což kladlo vyšší nároky na organizaci i eliminaci chovů. V Lechoticích bylo při schváleném prověřovacím pokusu utraceno asi 200 kusů brakované drůbeže, která byla již dříve určena k likvidaci. Podle vyjádření zástupců veterinární správy byl pokus úspěšný a s touto metodou lze do budoucna počítat. Velitel zásahu nechal po obdržení informace o výskytu nákazy uzavřít farmu proti vstupu nežádoucích osob a požádal policii o hlídání okolí. Hasiči se oblékli do ochranných obleků, začali sbírat drůbež a odnášet ji na místo utracení. Po likvidaci chovu se postarali o přesun uhynulé zvěře do kontejnerů.
Hasiči měli vůbec poprvé možnost manipulovat se živými zvířaty a v takovém množství. Na místě byla i speciální jednotka hasičů, vybavená nejmodernějším zařízením na dekontaminaci osob pracujících v zasažených oblastech, stejně jako i speciální dekontaminační pracoviště pro očistu techniky a vozidel.
V celé České republice však bylo v roce 2006 potvrzeno 14 případů ptačí chřipky a loni další tři. Vysoce patogenní virus H5N1 nebezpečný i člověku byl většinou identifikován u volně žijících labutí. První dva případy ptačí chřipky v chovech byly zjištěny loni v červnu na farmách na Orlickoústecku, kde muselo být utraceno přes 170.000 kusů drůbeže.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down