25.03.2003 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový rys na Šumavě dostal vysílačku

Správcům v Národním parku Šumava se v pátek podařilo odchytit nového rysa ostrovida a obnovit tak sledování pomocí miniaturní vysílačky umístěné v obojku. Asi pětiletého samce, který vysílačku předtím nosil, na začátku roku někdo zastřelil.

Rys měl potrhané břicho, v těle bylo při pitvě množství střepin. Zvíře vážilo podle mluvčího parku Zdeňka Kantoříka asi 25 kilogramů a byl to zdravý jedinec v plné síle. Případ stále vyšetřují policisté.
„Podařilo se nám odchytit nového samce ve stáří kolem tří až čtyř let, váží asi 19 kilogramů," řekl mluvčí. Zoologové ho odchytili v pátek pouze na nezbytně nutnou dobu k připevnění obojku a vypustili ho zpět do jeho teritoria. Projekt, díky němuž získávají odborníci cenné údaje o životě a zejména pohybu vzácné šelmy, může nyní pokračovat. Zvíře, které nyní nosí vysílačku, se nejčastěji pohybuje v okolí Hartmanic, Srní a Rejštejna.
Po Šumavě se pohybuje ještě jeden rys s vysílačkou. Připevnili mu jí sice bavorští zoologové, zvíře se však často pohybuje na české straně hranic. Na území parku žije nyní po umělém vysazení na začátku 80. let kolem 30 rysů, řekl Kantořík. V rakouské, německé a české části pošumaví žije těchto vzácných zvířat asi 60 až 70.
Zdoj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down