29.01.2009 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový systém péče o divoká zvířata

Součástí systému budou útulky, chovné stanice a záchranná stanice v Jinonicích

V Praze chtějí letos zavést nový systém péče o divoká, opuštěná a handicapovaná zvířata. Pokud se osvědčí, příští rok město zahájí plný provoz. Celkově dá město na péči o divoká a handicapovaná zvířata letos 2,5 milionu korun, což o něco více než vloni.
Systém bude mít pět částí. Základem systému by měly být dva centrální dispečinky, které se budou starat o odchyt a odvoz zvířat, provozovat budou také poradnu. Jeden bude mít na starosti městská policie, druhý pak organizace ochrany přírody, kterou město letos vybere. Základní lékařské ošetření by mělo zajišťovat takzvané sběrné místo, kde budou zvířata dočasně umístěna. Jeho pracovníci povedou evidenci, budou mít přehled o volných kapacitách ostatních zařízeních a také rozhodnou o definitivním umístění zvířat. Součástí systému bude i útulek pro trvale handicapovaná zvířata.
Odbor ochrany prostředí pražského magistrátu v příštích měsících vybere organizace, které budou součástí systému. Město se naopak zaručí, že v příštích letech přispěje na jejich provoz. Metropole předpokládá, že v systému budou jak útulky, chovné stanice a záchranná stanice v Jinonicích, tak jednotliví občané.
Hlavní město má v současnosti dva útulky, jeden pro psy a druhý pro kočky. Ty provozuje městská policie. Ostatní útulky a stanice pro živočichy fungují pod záštitou Českého svazu ochránců zvířat. Ten provozuje i specializovanou stanici pro handicapovaná zvířata v Jinonicích, které Česká inspekce životního prostředí navrhla v minulosti udělit pokutu.
V metropoli se ročně najde zhruba 3000 poraněných nebo opuštěných zvířat, z toho deset až 14 procent je trvale handicapovaných. Počet nalezených živočichů trvale roste.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down