10.06.2008 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový unikátní zvířetník v Biovetě

Zvířetník splňuje standardy správné laboratorní praxe o chovu a využití pokusných zvířat ke kontrolním a výzkumným účelům.

V akciové společnosti Bioveta v Ivanovicích na Hané byl dne 20. 5. slavnostně otevřen nový zvířetník za účelem provádění požadovaných testů na zvířatech. Chov zvířat bez protilátek a pro bariérový chov za účelem testování biologických a farmaceutických přípravků je v souladu s nejnovějšími požadavky Evropského a Amerického lékopisu.
Předseda představenstva a ředitel společnosti Bioveta, a. s. Ing. L. Bittner, CSc. přivítal na této akci ředitele USKVBL prof. A. Heru, CSc., ředitele SVS doc. M. Malenu, MVDr. J. Bernardyho z VFU Brno, MVDr. J. Lysáka, starostu Ivanovic n. Hané a jiné významné osobnosti se zájmem o tuto problematiku. Společnost Pfizer, která se na vybudování zvířetníku odborně i finančně podílela, zde zastupoval MVDr. M. Vodinský, J. C. Allan, MBA, PhD (Velká Británie) a Dr. A. Bourla (Francie).
V novém zvířetníku probíhají laboratorní zkoušky (čelenže, testy účinnosti, neškodnosti aj.), které jsou důležitou součástí vývoje nových přípravků i rutinní praxe zahrnující výrobu stávajících přípravků a kontrolu jejich parametrů. Budova nového zvířetníku byla rozdělena na část infekční a neinfekční, přičemž oba provozy jsou samostatně přístupné přes personální a materiálové propusti.
V části infekční jsou z koridoru dveřmi přístupné jednotlivé prostory pro umístění různých druhů zvířat (myši, morčata, králíci, psi, kočky aj.). Zvířetník má v jednotlivých oddílech regulovaný přívod a odvod filtrovaného vzduchu. Podle potřeby jednotlivých druhů zvířat je možné odlišně nastavit teplotu, vlhkost vzduchu a regulovat světelný režim; tyto parametry jsou monitorovány pomocí počítače.
Bioveta v současné době nabízí 150 druhů přípravků pro diagnostiku, prevenci a léčbu onemocnění všech druhů a kategorií hospodářských a domácích zvířat. Podílí se na výrobě nejen veterinárních (20 % zastoupení na našem trhu), ale i humánních přípravků (Candivac, Dentivac), které její zástupci letos poprvé v roli vystavovatele prezentovali na prestižním veletrhu medicíny a farmacie ARAB HEALTH v Dubaji ve Spojených arabských emirátech od 28. do 31. ledna 2008. Bioveta nyní exportuje své veterinární přípravky do 50 zemí světa, nejvíce do Německa a nově do Jižní Koreje, Indonésie, Španělska aj.
Bioveta letos slaví 90. výročí své existence a 13 let od privatizace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down